Instrukcje montażu

Poradnik – Jak naklejać fototapety

Chcąc umieścić fototapetę na ścianie, możemy skorzystać z usług fachowców lub zrobić to własnoręcznie. Wbrew pozorom, samodzielne położenie fototapety nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy postępować zgodnie z zasadami, które znajdziesz poniżej, aby cieszyć się efektownym rezultatem swojej pracy.

Przygotowania rozpocząć należy od skompletowania odpowiednich narzędzi. Trzeba zaopatrzyć się w nożyk do tapet oraz klej, który musi być dostosowany do każdego rodzaju tapety. Jeśli posiadamy fototapetę na folii samoprzylepnej, klej nie będzie potrzebny. Przydatne mogą okazać się: poziomica, która pomoże nam w równym ułożeniu elementów fototapety na ścianie, ściereczka, szeroki wałek malarski do rozprowadzania kleju oraz wałek gumowy do tapet. W przypadku fototapet samoprzylepnych warto użyć rakiel, przydatny do dociskania folii, by nie pojawiły się na niej pęcherzyki powietrza.

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie ściany. Musimy usunąć z niej wszelkie nierówności, zagłębienia czy zabrudzenia (usuwamy gwoździe, dziury wypełniamy gładzią i wyrównujemy, czyścimy ścianę z tłustych plam itp.). Ściana, na której umieścimy fototapetę powinna być sucha i gładka – nie chcielibyśmy, aby wybrzuszenia odjęły jej uroku. Ścianę o dużej chłonności (ściana z płyty kartonowo gipsowej, nowa, czy pokryta gładzią gipsową) powinniśmy odpowiednio zagruntować za pomocą kleju do tapet, bądź środkiem gruntującym. Jeśli nasza ściana jest pomalowana farbą, musimy ją umyć mydłem malarskim, rozcieńczonym w proporcjach zgodnych ze wskazaniami instrukcji na opakowaniu (dotyczy tylko fototapet na folii samoprzylepnej). W przypadku ścian wcześniej tapetowanych, usuwamy starą tapetę za pomocą specjalnego środka do usuwania tapet. Ścianę z tapetą moczymy wcześniej wspomnianym środkiem, pamiętając o uprzednim odłączeniu instalacji elektrycznej i usunięciu ze ściany wszelkich urządzeń typu gniazdka czy izolacje elektryczne. Po upływie około 15 minut, usuwamy mokrą tapetę przy pomocy szpachelki.

Przed rozpoczęciem naklejania fototapety należy dokładnie sprawdzić ją pod kątem wad fabrycznych, zarysowań czy uszkodzeń mechanicznych. Fototapety, których wysokość jest większa niż 280 cm, drukowane są z zakładkami i również tak powinny być klejone.

 

Informacja klejenia fototapet na zakładkę

UWAGA:

Osoby nie posiadające praktyki w przyklejaniu fototapet proszę o

uważne przeczytanie i zastosowanie poniższych wskazówek.

Pomoc drugiej osoby w czasie klejenia będzie potrzebna.

-Dobrze jest zrobić pasowanie "na sucho" na podłodze w celu ustalenia jak dużo należy zakładać poszczególne bryty na siebie by obraz pasował (zwykle około 2-3 cm ). Zaczynać klejenie od okna a następne bryty kleić na zakładkę. Następnie ostrym nożykiem do tapet nacinamy w/w zakładkę (zgrubienie) przez obie warstwy tapety i usuwamy niepotrzebne ścinki - jedną na wierzchu, drugą spod spodu. Po ponownym dociśnięciu połączenia obie części tapety będą pasować do siebie idealnie mimo prowadzenia nożyka "od ręki".
Nadmiar tapety (u góry i na dole) odcinać nożykiem do tapet najlepiej prowadząc linię cięcia wzdłuż długiej linijki.  
Do dociskania tapety używać wałka do tapet lub wałka futrzanego do emulsji. Nie należy tego robić ręką lub szmatą! Łatwo zaciągnąć i uszkodzić tapetę, która podczas namoczenia klejem jest szczególnie delikatna. Nadmiar kleju usunąć delikatnie wilgotną gąbką lub bardzo miękką ściereczką.